Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 

Historia Gniazda

7 Ursynowska Drużyna Harcerzy Gniazdo powstała w 7 grudnia 1982r. Do dziś po drużynie krąży legenda dotycząca powstania naszej drużyny, może trochę nam przybliży tamte odległe czasy...

Pewnego chłodnego zimowego dnia w pamiętnym roku 1982, "Kangur" intensywnie zastanawiał się nad nazwą nowej drużyny którą zamierzał założyć. Spacerował wśród ursynowskich blokowisk i rozmyślał, niestety owe zabudowania nie mobilizowały do myślenia -były szare i ponure. Wpadł więc na pomysł że pójdzie do miejsca najbardziej płodnego jeśli chodzi o harcerskie rozmyślania, do miejsca w którym każdy harcerz czuje się swobodnie... do lasu. Najbliższym lasem jest Las Kabacki między którego gęstymi zaroślami i strzelistymi drzewami krążą duchy historycznych bohaterów, żołnierzy i powstańców. Tędy prowadził szlak Powstańców Warszawskich; tu znajdują się ich mogiły. Skierował więc swe dziarskie kroki w stronę lasu... spacerował wśród drzew, i pogrążył się w głębokich rozmyślaniach tak że nie zauważył kiedy zszedł z ścieżki. Nie unikną zderzenia z drzewem i od razu na głowę Kangura spadło gniazdo, w tym momencie Kangur zakrzykną: GNIAZDO!!!!!!!. I stąd wzięła się nazwa naszej drużyny.

Drużyna powstała, jej pierwszy drużynowy "Kangur" (Sławomir Lipski) zadbał o sztandar drużyny który jest przekazywany z drużynowego na drużynowego (owinięty jest on o buławę) jest to najważniejszy proporzec drużyny, otoczony jest on wielkim szacunkiem. "Kangur" to drużynowy któremu zawdzięczamy tradycje drużyny, to że Gniazdo stało się nie koedukacyjne, bogatą kronikę i wiele innych (zwyczaje, zasady, symbolik chusty). Lata działalności Kangura utrwalone są w najstarszej kronice Gniazda.Po Sławomirze Lipskim nastał "Jastrząb" (Tomasz Wesoły). Należy zaznaczyć na początku istnienia, 7 UDH należało do szczepu 277 który do dziś działa na Ursynowie. Po pewnym czasie Komenda Gniazda podjęła decyzje iż 7 UDH odchodzi ze szczepu 277, stało się tak w wyniku braku porozumienia z Komendą szczepu odnośnie postawy instruktorów 277. Gdy sytuacja się poprawiła Gniazdo powróciło do szczepu lecz nie na długo.

Powracając do kwestii stricte Gniazdowej; Tomasz Wesoły zdał drużynę "Orłowi" (Robert Chalimoniuk) . Działalność Gniazda za czasów tego drużynowego opisana jest w drugiej kronice która sięga do 1993r. Robert Chalimoniuk był później pierwszym hufcowym Ursynowskiego Hufca Harcerzy "Rawicz" (do którego należą męskie drużyny z terenu Ursynowa). "Orzeł" zdał drużynę Sebastianowi Bojemskiemu , po nim drużynowym został "Raczek" (Maciej Rakowski) , potem "Pasiu" (Paweł Ajnenkiel) . "Pasiu" został potem hufcowym UHH "Rawicz" -trzecim w kolejności. Paweł Ajnenkiel był drużynowym którego pamiętam. Z opowiadań starszych ode mnie harcerzy wynika że "Pasiu" jeszcze bardziej podniósł poziom Gniazda i również był twórcą wielu tradycji. Paweł Ajnenkiel zdał drużynę "Wilczkowi" (Jan Wilczkowiak). "Wilczek" był drużynowym który bardzo dobrze potrafił pogodzić dwie natury jakie powinien mieć dobry drużynowy: starszego brata i wodza- przywódcę. Podniósł on poziom muzykalności Gniazda. Jan Wilczkowiak zdał drużynę 27.07.2003r Jakubowi Greloffowi.

Tak można przedstawić historię Gniazda w wielkim skrócie, bo nie sposób zamieścić tu dokonań każdego drużynowego czy nazwisk wszystkich zasłużonych.

Jeśli jesteś "weteranem" Gniazda i widzisz w tej historii pewne nieścisłości to bardzo proszę o wszelki wskazówki na ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ).


Drużynowi "Gniazda"
 • Sławomir "Kangur" Lipski
 • Tomasz "Jastrząb" Wesoły
 • Robert "Orzeł" Chalimoniuk
 • Sebastian "Mrówkol" Bojemski
 • Maciej "Raczek" Rakowski
 • Paweł "Pasiu" Ajnenkiel
 • Jan "Wilczek" Wilczkowiak
 • Jakub "Q" Greloff
 • Jan "Doskonały" Radziwiłł
 • Maks "Maksu" Epsztein
 • Konrad "Kondzio" Żurawski

Pierwszy dokument

Warszawa dn. 07.12.1982r
Dh. org Sławomir LIPSKI
Warszawa ul. Królowej Marysiesieńki

Rada Ursynowskiego Szczepu 277 WDHiZ zezwoliła dh. Lipskiemu na zorganizowanie próbnej drużyny harcerskiej w Szkole Podstawowej nr 309 ul. Symfonii. Zgodnie z druha wnioskiem drużyna będzie działać w ramach Ursynowskiego Szczepu. Rada Ursynowskiego Szczepu wyznaczyła trzy miesięczny okres próbny dla drużyny, który zakończony będzie próbą w miesiącu kwietniu.

Za Radę Ursynowskiego Szczepu
pwd. Leszek BIAŁACH

 

 

 
Online
Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości 
Poleć na Facebook'u
Pochwal się na fb
Aktualności

Gniazdo Drużyną Orlą Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy (1 na mazowszu)!

Ankieta
Jak sądzisz, który zastęp wygra obóz 2016? :-)
 

ShoutBox

Musisz być zalogowany, by móc pisać